جزئیات رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه ۹۵/ استمرار کاهش شدید سرمایه‌گذاری

فست سئو
خرداد ۷, ۱۳۹۶
طراحی لوگو،طراحی کاتالوگ، طراحی ست اداری و سایر اجزا
خرداد ۷, ۱۳۹۶

جزئیات رشد اقتصادی کشور در ۹ ماهه ۹۵/ استمرار کاهش شدید سرمایه‌گذاری

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بانک مرکزی نماگرهای سه ماهه سوم سال ۹۵ را منتشر کرد که براساس آن، تولید ناخالص داخلی در سه ماهه سوم به ۱۶۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است. 

این میزان نسبت به پاییز سال نود و چهار، ۱۵٫۷ درصد افزایش داشته است. تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم سال گذشته ۱۷۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و در سه ماهه اول ۱۷۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است که به ترتیب رشد ۱۱٫۹ و ۷٫۴ درصد را نشان می‌دهد. 

همچنین تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در سه ماهه اول سال گذشته منفی ۱٫۵ درصد، سه ماهه دوم ۲٫۸ درصد و در سه ماهه سوم ۴٫۶ درصد بوده است. 

بیشترین رشد در این بخش مربوط به حوزه نفت بوده است، به طوری که رشد این بخش در سه فصل مورد بررسی به ترتیب؛ ۵۶٫۱، ۶۵٫۷ و ۷۴٫۶ درصد بوده است.

کمترین رشد اقتصادی نیز مربوط به بخش ساختمان می‌شود که با رشدهای منفی ۲۷٫۴، منفی ۲ و منفی ۲۵٫۴ درصد بوده است. 

نکته قابل تأمل در گزارش بانک مرکزی عدم درج جزئیات نرخ تشکیل سرمایه ناخالص است. در سال ۹۴ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص منفی ۱۲ درصد بود و طبق آنچه که در گزارش قبلی بانک مرکزی آمده بود، در نه ماهه ۹۵ این نرخ منفی ۸٫۹ درصد بوده است، اما بانک مرکزی در این گزارش اخیر خود نرخ تشکیل سرمایه ثابت در سه فصل بهار، تابستان و پاییز سال گذشته را به ترتیب منفی ۱۶٫۱، مثبت ۵٫۵ و منفی ۱۹٫۵ درصد برآورد کرده است. 

در سال ۹۵ بانک مرکزی رقمی برای تشکیل سرمایه ثابت در بخش ماشین‌آلات و ساختمان به تفکیک بخش‌های کشاورزی، نفت و گاز، صنایع و معادن و خدمات درج نکرده است، اما جزئیات سال ۹۴ درج شده است، بنابراین ارقام، در بخش ساختمان، تشکیل سرمایه ثابت بخش کشاورزی منفی ۲۷٫۹ درصد، نفت و گاز منفی ۱۶٫۶ درصد، صنایع و معادن منفی ۲۲ درصد و خدمات منفی ۹٫۷ درصد بوده است. 

در بخش ماشین‌آلات تشکیل سرمایه ثابت در بخش کشاورزی منفی ۴۹٫۵ درصد، نفت و گاز منفی ۱۸ درصد، صنایع و معادن منفی ۱۲ درصد و خدمات منفی ۱۲٫۶ درصد بوده است. 

جمع تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ساختمان منفی ۱۰٫۷ درصد و در بخش ماشین‌آلات منفی ۱۵٫۲ درصد ارزیابی شده است. 

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *